Żaba szklana i spółka

Kostaryka- kraj bardzo ciekawy i jak wiadomo różnorodny pod względem m.in. gatunków zwierząt. Ponieważ nie sposób przypomnieć sobie i opisać wszystkiego, na ten post wybrałam temat "żaby". 

Żaby trujące

W jednym z poprzednich wpisów zamieściłam zdjęcie czarno-zielonych żab: 


Możliwe, że słabo je widać ze względu na słabą jakoś zdjęcia oraz wielkość tych płazów. Są naprawdę maleńkie. Ich długość to ok. 2-5 cm. W Kostaryce często można spotkać żaby, które mimo tego że są małe to zagrażają naszemu życiu. Ich skóra posiada właściwości silnie trujące, które mogą powodować zgon nawet kilku osób!! Jedna z wersji, którą usłyszałam podawała, że trucizna na skórze to wynik zjadanego przez płazy pożywienia (najczęściej zajadają mrówki, stonogi, czy roztocza). Najbardziej toksycznym jest liściołaz żółty, który posiada wystarczająco dużo toksyny do zabicia dwudziestu ludzi lub około dziesięciu tysięcy myszy!!

Liściołaz żółty, źródło: https://www.wykop.pl/wpis/5669322/lisciolaz-zolty-lisciolaz-straszliwy-phyllobates-t/

Substancje chemiczne wyekstrahowane ze skór żab swoje właściwości odnajdują również w medycynie. Organiczny związek- epibatydyna, ma właściwości przeciwbólowe 200 razy silniejsze od morfiny, jednakże wywiera też nieakceptowalne efekty uboczne związane z układem pokarmowym człowieka.

Rzekotka czerwonooka

Chyba najbardziej popularna żaba, którą każdy turysta pragnie zobaczyć będąc w Kostaryce. Wygląda niesamowicie uroczo: 

Źródło: https://www.postallove.pl/Pocztowki/Pozostale-zwierzeta/Rzekotka-czerwonooka
Więcej informacji o tej żabce pod tym adresem: 


Czerwona żaba 

Crawl Cay w Panamie (na wyspach Bocas del Toro) to ponoć jedyne miejsce, gdzie spotkać można żabkę czerwoną. 

Źródło: http://panama.blox.pl/2013/02/Walentynki-i-czerwona-zaba.html

Autorka bloga, z którego pochodzi zdjęcie przekonuje nas, że mimo zapewnień przewodnika, żaba okazała się mało trująca. Podziwiam za odwagę :).

Pristimantis mutabilis

Zwróćcie uwagę na nazwę. Właśnie, jest to żaba która potrafi zmieniać kształty! Odkryta została w Ekwadorze w roku 2006, jednak jej zdolność zmiany kształtu zidentyfikowano trzy lata później. Oczywiście proces zmiany to jej cecha obronna przed drapieżnikami. 

Żaba przed zmianą kształtu, źródło: https://www.britannica.com/topic/Phenotypic-Plasticity-and-the-Discovery-of-the-Shape-Shifting-Frog-2039193






Żaba po zmianie kształtu, źródło: https://www.flickr.com/photos/andreaskay/7611785924
 

Szklana żaba

Nietuzinkową i bardzo oryginalną żabą jest żaba szklana. Żyje na terenach obu Ameryk. Gatunek odkryty został również na terenach Ekwadoru. Jak nazwa wskazuje płaz ten jest po prostu przezroczysty. Jednakże nie cały płaz jest transparentny. Widoczna jest otrzewna i wnętrzności (m.in. serce, które jest białe, stąd nie widać dobrze pompowanej krwi). Na grzbiecie z kolei znajdują się zielone plamy. Pomimo, iż żaba nie jest jedynym na świecie gatunkiem, który może poszczycić się przejrzystą skórą, naukowcy uważają ją za wyjątkową. 
Sprawdźcie sami dlaczego:  


"Bo im dalej, tym lepiej" 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Heca na granicy

Symi w rytmie siga-siga!