Najważniejsze "kopuły" w Paryżu

Sacre Coeur

Obiekt wygląda niczym wyjęty z bajki. Jedna ogromna i dwie mniejsze jasne kopuły. Do wnętrza prowadzą nas schody, z których rozpościera się obłędny widok na miasto.


Bazylika Najświętszego Serca (Sacre Coeur) znajduje się na szczycie wzgórza Montmartre w Paryżu. Dojazd do bazyliki z centrum miasta wymaga przynajmniej jednej przesiadki, jeżeli poruszamy się metrem. Przejazd zajmie nam ok. pół godziny. Okolica wzgórza słynie również z konkurencyjnych cen pamiątek. Jeżeli mamy zamiar kupić wiele różnych gadżetów to warto udać się właśnie tam. 

Jest to jedna z niewielu atrakcji, do których wejdziemy za darmo. Przy wejściu czekają na nas broszury informacyjne, również w języku polskim. Bazylikę budowano ok. 40 lat, począwszy od roku 1875. Rocznie odwiedzą ją ok 11 mln osób. 

Muzeum Armii

Niedaleko Wieży Eiffla, w Les Invalides znajduje się Muzeum Armii. Obecne tam eksponaty podzielono chronologicznie na dwie sekcje. Pierwsza obejmuje okres między XIII, a XVII wiekiem. W drugiej części znajdziemy broń, pojazdy, a także odzienie z okresu I i II wojny światowej. Obejście całego muzeum zajmie nam około dwóch godzin. 

Tuż obok góruje monumentalny kościół z niesamowitą, pozłacaną kopułą (do tego celu użyto ok. 12 kg złota). Kościół wzniesiono początkiem XVIII wieku. Na jednym bilecie (koszt ok. 15 euro/osoba) zwiedzimy muzeum oraz kościół. To właśnie w nim znajduje się główna "atrakcja", czyli grup Napoleona Bonaparte, którego zwłoki zostały tu sprowadzone z Wyspy Świętej Heleny. Zabalsamowane ciało cesarza ukryto aż w 6 trumnach (1 - cyna, 2 - mahoń, 3 i 4 - ołów, 5 - heban, 6 - czerwony porfir). 


Trumna, w której znajduje się ciało Napoleona


Panteon

Usytuowany w Dzielnicy Łacińskiej, wybudowany pod koniec XVIII wieku jako ówczesny kościół pod wezwaniem świętej Genowefy - patronki całej Francji. Od prawie 150 lat obiekt stanowi mauzoleum wybitnych osobistości. Wejście do środka jest płatne (mniej więcej to koszt 12 euro/osoba). Za symboliczną, dodatkową opłatą możemy otrzymać system audio guide (dostępny język polski). 

Panteon to miejsce spoczynku m.in.: Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża, Louisa Braille'a, Voltaire'a, Victora Hugo, Alexandre'a Dumasa, Emile'a Zoli, czy Jeana-Jacques'a Rousseau. 

Panteon jest obiektem neoklasycystycznym zbudowanym na planie krzyża z ogromną kopułą. Przyjmuje się, że został wybudowany na wzór rzymskiego Panteonu. 

Grób Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża Piotra Curie


 

"Bo im dalej, tym lepiej" P.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Heca na granicy

Żaba szklana i spółka

Symi w rytmie siga-siga!