Cefalu
Cefalu to urokliwe miasteczko położone w północnej Sycylii, zaledwie godzinę drogi od Palermo. Do Cefalu kursują pociągi, a stacja położona jest niedaleko centrum. W zależności od preferencji na zwiedzanie miasta można poświęcić od kilku godzin do nawet całego dnia. Miłym zaskoczeniem jest fakt, że wszystkie ważne zabytki i punkty, które warto odwiedzić są położone blisko siebie - wystarczy kilkuminutowy spacer, aby dojść przykładowo z katedry do pralni.
La Rocca
Nazwa miasta pochodzi od łacińskiego słowa kefale, które oznacza przylądek. Cefalu leży bowiem u podnóża potężnej skały La Rocca, na którą można dostać się jedynie pieszo. W upalne dni może to być nie lada wyzwanie. My się nie wybraliśmy ze względu na bardzo wysokie temperatury, które panowały tam początkiem czerwca. Samą skałę i widok na miasteczko podziwialiśmy z drogi.
Na La Rocca znajdziemy pozostałości z czasów antycznych - skalne groty oraz jaskinie, w których obecne są ślady świadczące o tym, że życie toczyło się tam wiele wieków przed naszą erą. Do środka jednak nie wejdziemy. Na samym szczycie wzniesienia mieszczą się także ruiny zamku zbudowanego w XII wieku wraz z częściowo odrestaurowanymi murami obronnymi.
Widok na Cefalu i skałę La Rocca |
W samym Cefalu warto wybrać się na spacer między wąskimi uliczkami i licznymi restauracjami. Spacerując dotrzemy zapewne na plażę gdzie chętnie odpoczywają zarówno turyści jak i miejscowi.
Plaża w Cefalu |
Katedra
Podczas spaceru natkniemy się na liczne kościoły. Najważniejszym jest jednak katedra z 1131 roku, która w 2015 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowa katedry rozpoczęła się po tym gdy na plaży w Cefalu, uratowawszy się ze sztormu, wylądował król Sycylii Roger II. Trapiąc się o własne życie, poprzysiągł wybudować świątynię jeżeli tylko uratuje się z rąk żywiołu. Prace nad katedrą trwały do 1240 roku, sama świątynia zaś została poświęcona w 1267 roku. Podczas budowy zastosowano różne style architektoniczne. Nawa główna została zbudowana wzorując się na klasztorze z Cluny.
Katedra w Cefalu |
W środku odnajdziemy liczne mozaiki. Najważniejszą jest jednak bizantyjska mozaika przedstawiająca Chrystusa Pantokratora. Mozaika znajduje się w absydzie katedry.
Mozaika przedstawiająca Chrystusa Pantokratora |
Wnętrze katedry |
Średniowieczna pralnia
Ciekawym zabytkiem są pozostałości po średniowiecznej pralni. Wrażenie robi gra światła i wody, którą możemy tam zobaczyć. Od skały La Rocca przez stare miasto biegnie strumień, który jest tam rozprowadzany do kilku małych basenów. Z tych basenów woda zaś płynie prosto do morza. Wejście do pralni jest bezpłatne.
"Bo im dalej, tym lepiej" P.
Komentarze
Prześlij komentarz